Gürbüz ile Elif Çizgi Filmi – Sağlığı anlatacak

Sağlığı ile anlatacak

Sağlık Bakanlığı, 4-8 yaş arasındaki çocukları obeziteden korumak için çizgi film şeklinde kamu spotları hazırlattı. “Gürbüz” ile kardeşi “Elif” karakterleri üzerinden sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, anne sütü ve aşılamanın önemi, sigaranın zararları gibi konularda mesajlar verilecek.

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, çocukların obeziteden korunması amacıyla başlatılacak kampanya nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, hazırlanan kamu spotunun obeziteyle mücadele programının bir parçası olduğunu söyledi.

Gürbüz sağlık kamu spotu

Gürbüz ile Elif Çizgi Filmi

“Ağaç yaşken eğilir” düşüncesiyle hareket ettiklerini ifade eden Tontuş, “Obezite geliştikten sonra mücadele zor. Sağlıklı beslenmeyi çocukluk çağında yaşam tarzı haline getirirsek ileriki yaşamlarında sağlıklı yaşam tarzına alışırlar” diye konuştu.

Gürbüz ve Elif

Kamu spotunun 4-5 yaşındaki çocuklara hitap eden çizgi film şeklinde hazırlandığını anlatan Tontuş, şu bilgileri aktardı:

“Gürbüz 7 yaşında ilkokula yeni başlamış, kardeşi Elif ise yeni doğmuş karakterler olarak tasarlandı. Gürbüz kendisi hareketli yaşam, sağlıklı beslenme, düzenli uyku, ağız diş sağlığıyla ilgili mesajlar verecek, kardeşi Elif üzerinden de anne sütünün faydaları, aşı, dumansız hava sahasının önemine vurgu yapacak. Bunun için 13 farklı kamu spotu hazırlandı. Kamu spotlarının ilki gelecek hafta perşembe günü yayınlanmaya başlayacak.”

Tontuş, çocuklara yönelik bu kampanyanın ayrıca boyama kitapları, yap-bozlar, anahtarlıklarla da destekleneceğini belirterek, ailelerden katkı beklediklerini dile getirdi.

Güçlü ve iyi gelişmiş anlamında

İki boyutlu çizilen karakterlerden Gürbüz 7 yaşında ve ilkokul öğrencisi. İsmi sağlam, iyi gelişmiş ve güçlü anlamına geldiği için “Gürbüz” olarak seçildi.

Gürbüz, 13 serilik spotların ilk üç bölümünde sağlıklı beslenme, hareketle yaşam ve düzenli uykuyla ilgili mesajlar verecek. Sonraki bölümlerde seriye Elif de dahil olacak.

Animasyonların temel sloganı “Sağlıklı yaşa sağlıklı büyü” olarak belirlendi.

Gürbüz ve Elif Çizgi Filmi İzlemek için Tıklayın

Gürbüz Kamu Spotu Sağlık Anlatıyor

Gürbüz ile Elif Çizgi FilmBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir